SAMİ KARİYO

Sami Kariyo, 1958 yılında doğdu. Robert Kolej'den mezun olduktan sonra, Amerika'da Columbia Üniversitesi'nde ve sonrasında İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğrenimine devam etti.

1984 yılında aile şirketi "Öğretmen Çorap"ın ailenin ikinci kuşak temsilcisi olarak başına geçti ve bugün Türkiye'de ve Dünya'da sevilen bir marka olan "Penti" markasını yarattı.

Çorap Sanayicileri Derneği Başkanlığı, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanlığı, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcılığı, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Penti Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

1992'den beri Dürin Ababay ile evlidir

DÜRİN ABABAY

Dürin Ababay, 1959 yılında doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

1980'li yılların "Nokta Dergisi"nde, muhabirlikten Genel Yayın Yönetmenliği'ne uzanan 8 yıl boyunca gazetecilik yaptı.

Televizyon kanallarında Haber Programı Yapımcılığı ve sunuculuğu, Açık Oturum Yöneticiliği görevlerini üstlendi. Fransızca'dan Türkçe'ye simultane tercümanlık ve kitap çevirmenliği yaparak pek çok eseri Türkçe'ye kazandırdı.

1990 yılında "Movida" Reklam Ajansı'nın iki kurucusundan biri olarak reklam sektörüne girdi. Reklam ajansının yanı sıra Dizi Yapım Şirketi de kurarak çeşitli dizilerin yapımını gerçekleştirdi.

O tarihten beri "Come to Movida"da iş hayatını sürdürüyor.

1992'den beri Sami Kariyo ile evlidir.