Albüm:
Holokost'u Anma
"Uykudan Önce"
Renan KoenRenan Koen'in yıllarca süren araştırmasının ve incelikli çalışmasının ürünü olan Uykudan Önce albümü, 2. Dünya Savaşı'nda Terezin Toplama Kampı'na hapsedilmiş ve hayatlarını gerek orada gerekse Aushwitz'te kaybetmiş dört besteci; Pavel Haas, Gideon Klein, Zikmund Schul ve Viktor Ullmann'ın, kampa girmeden hemen önce ve kampta besteledikleri piyano ve koro eserlerinden sanatçı tarafından yapılan bir seçkiyi içeriyor. 24 Kasım 2015'te Kalan Müzik etiketiyle çıkan albüm Müzik CD'si, DVD ve Kitapçık'tan oluşuyor.

Uykudan Önce CD'sinde yer alan eserler, bestecilerin Terezin Toplama Kampı'ndaki çok zor şartlara rağmen, küçük yaştan itibaren aldıkları müzik eğitimi ve disiplinleri sayesinde nasıl üretmeyi bırakmadıklarını, Renan Koen'in deyimiyle "pozitif dirençle" her şeye rağmen beste yapmaya devam ettiklerini gözler önüne seren tarihi birer belge niteliği taşıyor. Koen'in "tüm Holokost kahramanlarının anısına" ithaf ederek viola ve piyano için bestelediği, Ulrich Mertin ile birlikte seslendirdiği Yükseliş adlı eser CD'nin kapanışını yapıyor.

Müzik CD'sine eşlik eden DVD; konser görüntülerini, Koen'in araştırma sürecinde 2. Dünya Savaşı sırasında yaşamış kişiler ve çocuklarıyla yaptığı söyleşileri, Dr. Gottfried Wagner ve Osman Kavala ile gerçekleştirdiği röportajları; Victor Ullmann ve Gideon Klein'ın piyano sonat analizlerini ve bestecilerin kamptaki hayatlarını, sonraki nesillere aktarmak istediklerini dinleyiciyle buluşturuyor. Kitapçık ise dört bestecinin özgeçmişlerini, program notlarını ve Koen'in analizlerini dünya müzikseverlerinin ve araştırmacılarının dikkatine dört dilde sunuyor.

Sami Kariyo ve Dürin Ababay'ın Albümdeki notu:

Gençliğimizde, dünyayı keşfetmenin yolunun tarihi öğrenmekten geçtiğine inanmıştık. Öncelikle yakın tarihe ilişkin eserlere özel ilgi duyuyorduk. Yıllara yayılan bu okumalar esnasında, Holokost'un yalnızca yakın tarihin değil, insanlık tarihinin en benzersiz yaşanmışlığı olduğunu dehşetle fark ettik.

Farkındalığımız, okuduğumuz her satırla daha da arttı, öğrendiğimiz her yeni bilgi unutulmamak üzere hafızamıza kazındı, altı milyon Yahudi'nin acısı kalplerimizde hiç dağılmayacak bir yasa dönüştü. Akan zaman içinde, Holokost'a duyduğumuz ilgi daha da derinleşti. Bu konuya ilişkin her tür sanatsal etkinliği izlemeye çalıştık.

İstanbul'da gerçekleştirilen Holokost'u Anma etkinlikleri çerçevesinde Kara Kare Film Günleri'nin sponsorluğunu üstlendik, birkaç yıl boyunca bir çok önemli filmin seyirciyle buluşmasına ön ayak olduk.

Olumlu geri dönüşlerden cesaret alarak Holokost'u Anma etkinliklerinin toplumun daha geniş bir kesimini kucaklamasını arzu ettik, bu yönde arayışlarımızı sürdürdük, halen de sürdürmekteyiz.

İşte tam da böyle bir dönemde Renan Koen'in değerli çalışmasıyla karşılaştık. Zorlu PSM Drama Sahnesinde, 2. Dünya Savaşı toplama kamplarında Yahudi müzisyenlerin bestelediği eserleri dinlediğimiz zaman, sevgili Renan'ı alkışlamanın ötesinde neler yapabileceğimizi düşünmeye başladık.

Kendisine en içten teşekkürlerimizi sunmanın yanısıra, onurlu çabasına destek vermeyi önerdik.

Renan Koen, Vakfımıza bu işbirliği fırsatını sunduğu için ne mutlu bize.

Linkler:

http://kalan.com/audio/renan-koen-holokostu-anma-uykudan-once/
http://kalan.com/tag/renan-koen/
https://www.youtube.com/watch?v=IAhp0jgdjWk&feature=youtu.be
http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/dogan-hizlan_4/toplama-kampinda-besteci-olmak_40019490

iTunes: https://itunes.apple.com/us/album/holocaust-remembrance-before/id1057637442
Amazon: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01808FE04/278-6252736-6764325?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0
Spotify: https://open.spotify.com/album/2OVWE2yGxJZV8OEEIFmSD2
Deezer: http://www.deezer.com/album/11651226
Kalan Müzik: http://kalan.com/2015/11/18/renan-koen-holokostu-anma-uykudan-once/
Renan Koen: http://www.renankoen.com, http://www.renankoenmuzikterapi.com