2021 KAV YILIN YÖNETMENİ ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ:
FİKRET REYHAN

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali kapsamında ana sponsor Kariyo & Ababay Vakfı tarafından verilen Yılın Yönetmeni Ödülü'nün bu yılki sahibi ÇATLAK filmiyle FİKRET REYHAN oldu.

Festival kapsamında 2018 yılından bu yana verilen KAV Yılın Yönetmeni Ödülü hem bu yılın kazananı Çatlak filminin yönetmeni Fikret Reyhan’a, hem de geçen yıl ödüle Aşk, Büyü, Vs. filmiyle layık görülen ancak pandemi nedeniyle ödülünü alamayan Ümit Ünal adına Selen Uçer’e takdim edildi.

Bu yıl Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu; Selim Eyüboğlu, Esin Küçüktepepınar, Onur Saylak, Müge Turan ve Ümit Ünal’dan oluşuyordu. Danışma Kurulu'nun belirlediği dört aday arasından KAV tarafından seçilen Fikret Reyhan, Çatlak filmi ile 100.000 TL değerindeki ödülün sahibi oldu.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl gerçekleştirilemeyen festival bu yıl aynı coşkuyla tüm sinemaseverleri buluşturdu.

Festival kapsamındaki ödül töreninde; KAV’ın kurucularından Sami Kariyo konuşmasına zor zamanlardan geçtiğimizin, ama yine de insanın her şeye alıştığının ve her şekilde yeniden ürettiğinin altını çizerek başladı ve “Şu an festivalde beraber oluşumuz bunun en önemli kanıtı, bizler yaşamı yeniden üretiyoruz. Bu festivale katkılarından dolayı Ayvalık Belediyesi’ne, seyircilerimize, Başka Sinema’ya, eşim Dürin Ababay’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,” diye devam etti.

2021 KAV Yılın Yönetmeni Ödülü sahibi Fikret Reyhan , ödül çekini ve ödül heykelciğini Kariyo & Ababay Vakfı adına Sami Kariyo’dan alırken yaptığı teşekkür konuşmasında : “Şu anda İzmir’de film çekiyoruz, İzmir’den buraya geldik ve setteki yorgunlukla buradaki coşkuyu görünce niye film yaptığımızın farkına vardım, inanılmaz bir ortam var burada. Çok zor bir dönemden geçiyoruz ve ben bizi sağaltacak yegâne şeyin sanat olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Kariyo & Ababay Vakfı’na, festivale, belediye başkanına teşekkür ediyorum,” dedi.

2020 KAV Yılın Yönetmeni Ödülü sahibi Ümit Ünal adına ödülü almak üzere sahneye çıkan filmin başrol oyuncularından Selen Uçer, “Bu ödülü Ümit adına almak çok gurur verici. Aslında ben sinemaya Ümit’le Anlat İstanbul filminde küçük bir rolle başladım. Sonra Arada filminde birlikteydik, şimdi de Reyhan rolüyle bana güvendi. Dostum ve yönetmenim olduğu için teşekkür ediyorum. Bu ödülü onun adına almaktan şeref duyuyorum, ortak yapımcımız Tayfur Aydın ve seti nedeniyle gelemeyen rol arkadaşım Ece Dizdar, Ayşenil Şamlıoğlu, Uygar Özçelik, bütün film ekibi adına Ümit’e, sizlere ve festivale çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Glasgow’da olduğu için törene katılamayan Ümit Ünal, gönderdiği video mesajda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti ve filminin festivalde gösterilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.