EMİN ALPER

1974 yılında Konya’da doğdu. Ankara Fen Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat okudu ve aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat ve Mektup adlı kısa filmlerinden sonra ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, 2012 yılında Berlin Film Festivali’nde Forum Bölümü’nün prestijli Caligari Ödülü’nü kazandı. Gösterildiği film festivallerinde otuzun üzerinde ödül alan Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde de En İyi Film seçildi. 2015 tarihli ikinci filmi Abluka’nın prömiyeri 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gerçekleşti ve festivalin Jüri Özel Ödülü’nü, ardından da Asya Pasifik Film Ödülleri’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Türkiye’de de ilk olarak 22. Altın Koza Film Festivali’nde gösterilen Abluka, festivalden En İyi Film dahil olmak üzere beş ödülle döndü. Emin Alper senaristlik ve yönetmenliğin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde tarih dersleri veriyor.


HAKAN BIÇAKÇI

1978 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından Ankara’daki Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi (2001) ve İstanbul’a döndü. İlk romanı Romantik Korku 2002’de Oğlak Yayınları’ndan çıktı. Çeşitli dergi ve gazetelerde edebiyat, sinema, popüler kültür konulu yazıları ve öyküleri yayımlandı; senaryo çalışmalarında yer aldı. Kitapları arasında Rüya Günlüğü, Boş Zaman, Apartman Boşluğu, Karanlık Oda, Ben Tek Siz Hepiniz, Doğa Tarihi, Hikâyede Büyük Boşluklar Var, Otel Paranoya, Uydurmanın İncelikleri ve Uyku Sersemi sayılabilir. Bunlardan Apartman Boşluğu altı, Karanlık Oda ve Boş Zaman birer yabancı dile çevrildi. Halen Ot Dergi’de öyküler, Arka Pencere Mecmua’da sinema yazıları yazıyor.


TÜLİN ÖZEN

1979 yılında İskenderun’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan oyuncu, sinema kariyerine 2004 yılında Semih Kaplanoğlu’nun Meleğin Düşüşü filmi ile başladı. Sonrasında yine Semih Kaplanoğlu üçlemesi olan Yumurta, Süt ve Bal filmlerinde oyunculuğun yanı sıra ve reji asistanlığı yaptı. Erden Kıral’ın Vicdan ve Yük, Can Kılcıoğlu’nun Karnaval, Cem Yılmaz’ın Pek Yakında, Emin Alper’in Abluka filmlerinde oynadı. Birçok filmde konuk oyuncu olarak yer aldı; yurtiçi ve yurtdışında ödüller kazandı. Sinema filmlerinin yanı sıra aralarında Beyaz Gelincik, Kapalıçarşı, Üsküdar’a Giderken, Aldırma Gönül, Bizim Yenge, Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Aşk ve Gurur, Ufak Tefek Cinayetler gibi televizyon dizilerinde rol aldı.FATİH ÖZGÜVEN

1957 yılında İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı; İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde sinema, edebiyat ve sanat üzerine ders verdi. Sinema ve edebiyat yazılarını Yazko Çeviri, Yazko, Çağdaş Eleştiri, Gösteri, Video-Sinema, Sokak, Yeni Gündem, Express ve Roll dergileri ile Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde yayımladı. Esrarengiz Bay Kartaloğlu (1990) adında bir romanı ve Yerüstünden Notlar (2001) adlı bir denemeler derlemesi bulunuyor. Hikâyelerini 2000’lerden sonra Bir Şey Oldu, Hiç Niyetim Yoktu, Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri ve Küçükburun adlı kitaplarında topladı. Borges, Nabokov, Kundera, Henry James, Thomas Bernhard, Paul Auster, Flannery O’Connor, Virginia Woolf gibi yazarların yapıtlarını çeviren Özgüven, Selanik, Mannheim ve İstanbul film festivallerinin jürilerinde yer aldı.YEŞİM USTAOĞLU

Ustaoğlu’nun Bir Anı Yakalamak, Magnafantagna, Düet ve Otel adlı kısa filmlerinin ardından ilk uzun metrajlı filmi İz (1994), Nürnberg, Moskova ve Göteburg dahil olmak üzere dünyanın çeşitli film festivallerinde gösterildi ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldı. İkinci uzun metrajlısı Güneşe Yolculuk (1999) ile Berlin’de En İyi Avrupa Filmi Ödülü ve Barış Ödülü’nün yanı sıra, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, FIPRESCI ve Seyirci ödüllerini kazandı. Berlin Film Festivali Panorama bölümünde prömiyerini yapan Bulutları Beklerken (2004) Sundance/NHK Uluslararası Film Yapımcıları Ödülü’nü, 2008 yapımı Pandora’nın Kutusu San Sebastián Film Festivali’nde Altın İstiridye (En İyi Film) ve Gümüş İstiridye (En İyi Kadın Oyuncu, Tsilla Chelton) başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası pek çok festivalden ödül aldı. 2012’de yönettiği ve Venedik’te prömiyerini yapan Araf, Abu Dhabi ve Split Mediterranean film festivallerinde En İyi Film seçildi; Moskova, Tokyo, Pune festivallerde kadın oyuncu dalında ödüller kazandı. Toronto’da prömiyerini yapan 2016 yapımı Tereddüt, Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma Bölümü’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu; İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik dallarında aldığı ödüllerin yanı sıra ulusal ve uluslararası festivallerde de pek çok ödül kazandı.